Zero-waste darčeky: Ako na ne?

Vianoce a zero-waste je veľká téma. Počas Vianoc a po nich vytvoríme raz toľko odpadu ako obyčajne. Veľké varenie, pečenie, dekorovanie a DARČEKY sú zdrojom nadpriemerne zaplnených nádob na smeti. Ako sa to dá viac šetrne k našej planéte? Posvieťme si na darčeky, lebo tie sú number 1 príčinou plastového a papierového odpadu. Aké sú to zero-waste darčeky?

 

                         

 

Najviac zero-waste darčeky sú žiadne darčeky. No predsa len, obdariť niekoho na Vianoce alebo narodeniny niečím, po čom túži, je krásne a robí nám to dobre. Ja som toho názoru, že obdarovať sa príležitostne je úplne v pohode. Keďže som zerowasterka a snažím sa tvoriť odpadu čo najmenej, mám zopár trikov, ako tie darčeky poriešiť čo najšetrnejšie.

 

 

Predtým, ako sa pustím do zháňania podarúnkov, urobím tieto základné veci:

  • Spýtam sa svojich blízkych a známych, čo na Vianoce chcú alebo potrebujú. Nie je to žiadna hanba a je lepšie vedieť, ako hádať a neuhádnuť. A potom moja snaha skončí v koši alebo roky zahrabaná niekde v skrini.
  • S niektorými mojimi rodinnými príslušníkmi a priateľmi mám bezdarčekovú dohodu. Viac menej máme všetko, čo potrebujeme. Keďže sa vidíme málo, viac si ceníme čas strávený spolu, ako si darovať zbytočnosti. Každé Vianoce sa ale uistím, či tá dohoda ešte platí. Niekedy totiž nájdem super darček pre niekoho. Ak bezdarčeková dohoda ešte platí, tak si darček odložím na ich narodeniny.
  • Existuje ešte možnosť, v mene dotyčného venovať určitú čiastku na charitu alebo pomoc v núdzi. Na Slovensku to ešte nie je také bežné, ale už sa to deje. Otvárame nové obzory.

 

Poďme sa však pozrieť konkrétne, čo také je možné dať pod stromček a nenarobiť kopec odpadu.

 

 

 1. DIY darček

 

Nie však blbosti. Naozaj niečo, čo máme doma a zíde sa to aj u našich blízkych. DIY zero-waste darčekov môže byť neúrekom. Jeden z mojich obľúbených je “Krabička vianočnej pohody”. Krabička z hocičoho, čo doma nájdem (stará plechová dóza, krabica od topánok,…), naplním doma robenými vecami. Napr. soľ do kúpeľa (niekoľko lyžíc morskej soli zmiešam s pár kvapkami voňavého esenciálneho oleja, prípadne pridám sušené lupienky z ruží alebo levandule a dám do menšej sklenenej fľašky). Píling na ruky/nohy (1 lyžicu cukru zmiešam s 1 lyžicou kokosového alebo iného oleja, pridám esenciálny olej a dám do sklenenej fľašky). Píling na tvár (2 malé lyžičky vysušeného kávového rôsolu, 1 malú lyžičku kokosového oleja, dáme do fľaštičky). Je dobré ku každému mini darčeku napísať návod na použitie a zloženie. Môžeme pridať aj sypaný čaj zo sušených byliniek čo doma máme, nejaké doma pečené sušienky, sušené ovocie a podobne.

 

                            

 

 

2. Daruj zážitok

 

Tento typ darčeka je momentálne ťažko dostupný, ale snáď budúce Vianoce to dáme. Darovať zážitok chce trochu poznať človeka a aj trochu organizácie, hlavne časovej. Všetko však ide, keď človek chce. Takže lístky na kultúru  (koncert, divadlo, kino, výstava, festival) budú hlavne po tomto období veľmi cenné. Veľa ľudí môže potešiť aj adrenalínový zážitok. Taký zoskok s padákom, hra v nejakom escape roome alebo rýchla jazda super autom na Slovakia ringu vie pekne rozpeniť krv. No a topka je  cestovný zážitok. Pobyt vo vytúženej destinácii, cestovanie zaujímavým cestovným prostriedkom, túra na Gerlach so sprievodcom, wellness pobyt s kamoškami, vínna cesta s kamošmi, jedna či dve noci v dome na strome alebo super lyžovačka síce niečo stojí, ale ak je to možné, je krásne darovať niečo takéto.

 

 

 

3. Daruj svoj čas a schopnosti

 

Môžes napríklad rezervovať večeru v reštaurácii pre vás dvoch, navrhnúť dátum a miesto na dobrú kávu a koláčik, ponúknuť svoju pomoc pri babysittingu, domácich prácach. Kľudne ponúkni manikúru, pedikúru alebo masáž, keď si v tom dobrý/á. My si v rodine niečo podobné darovávame. Dokonca som raz dostala domácu hodinovú starostlivosť o chodidlá. 🙂 Taktiež môžes darovať ušitie, zašitie, opravovanie vecí, ktoré vieš len ty. Alebo môžeš niekoho niečo naučiť (tanec, pár hodín anglickej konverzácie, upiecť tortu alebo uvariť sviečkovú). Fantázii sa medze nekladú.

 

     

 

 

4. Darček ručnej, remeselnej a lokálnej výroby

 

Ak nič nestíhaš a chceš niečo kúpiť, podpor lokálnych výrobcov. Pozri si webstránky ako www.sashe.sk, kde ich je pod jednou strechou neúrekom. Ak na teba vykukne na FB či Instagrame niečo od “našich” a páči sa ti to, podpor ich tvorbu. Dajú sa kúpiť aj nádherné dizajnové kúsky od slovenských a českých umelcov, ktorých nájdeš pohromade napríklad v slávici www.slavicadesign.sk . Uhlíková stopa je tak oveľa menšia ako pri zásielkach z Číny. Taktiež môžeš darovať kvalitné potraviny kupované v bezobalových obchodoch, ktoré sa snažia predávať čo najviac lokálnych potravín a bez obalu. Stoja si za svojou kvalitou a vedia ťa o všetkom informovať. Navštív bezobalový obchod v tvojom okolí alebo si pozri ich web. Veľa z týchto obchodov funguje aj online.

 

         

 

 

5. Produkty podporujúce udržateľnosť

 

Napríklad kúsok lufy (prírodná špongia z tekvice), bambusovej zubnej kefky, vlastnú fľašu na vodu, ak ju dotyčný nemá. Dobré sú aj látkové odlíčovacie tampóny, tuhý šampón, voňavé tuhé mydlo na telo, tuhý deodorant, tuhý parfém, zero-waste rúž, sada látkových vreckoviek. Všetky produkty sa dajú kúpiť v bezobalových obchodoch, alebo na stránkach ako www.prijemneveci.sk alebo www.ekonetka.sk. Pre svoje deti môžete kúpiť aj moju knižku Planéta Zem sa usmieva, ktorá učí deti chrániť planétu Zem a je vyrobená na Slovensku na 100% recyklovanom papieri. Podporíte nielen udržateľnosť, ale aj slovenskú ekologickú literárnu tvorbu (www.planetazemsausmieva.sk).

 

 

6. Neboj sa darovať veci z druhej ruky

 

Kto povedal, že všetko musíme mať vždy nové?  Ja osobne rada hľadám najmä hračky pre môjho 5-ročného syna. Deti hračky často menia, a preto sa snažím zohnať ich čo najčastejšie z druhej ruky. Taktiež knihy, oblečenie, elektronika...všetko sa dá v dnešnej dobe nájsť na internete aj vo veľmi dobrej kvalite. Nová výroba a dovoz stoja naše životné prostredie veľa. Využiť už použité, ale v ešte výbornom stave, je tá správna cesta k ochrane našej planéty. Ak máte známych a priateľov rovnako zmýšľajúcich ako vy, nemáte so second hand vecami čo pokaziť. Ja osobne sa teším z takých darčekov, lebo ich pridaná hodnota je práve znovavyužitie.

 

 

7. Daruj vzdelanie a podpor hobby

 

Také hodiny gitary, spevu, klavíra, kreslenia, maľovania, tanca, bojových umení, lukostreľby, štrikovania a podobne sú skvelá vec. Aj onlinové vzdelávanie je super. Masterclass s nejakou významnou osobnosťou v danom obore. Masterclass herectva, fotografovania, varenia a mnoho iných. Ja by som prijala Masterclass písania s Margaret Atwood alebo líčenie s Bobbi Brown alebo business s Anna Wintour. To je taká malá poznámočka pre manžela. 🙂  Ak majú vaši blízki radi vzdelávacie semináre, motivačné koučingy, darujte im ich. Ja som minulý rok darovala manželovi overeného osobného trénera vo fitku a dodnes mi ďakuje.

 

                           

 

 

Možností na obdarovanie je veľa. Ak máte v rodine deti, potešiť ich môžete napríklad zerowaste vianočným balíčkom. Obsahuje celú moju edíciu Planéta Zem sa usmieva (2 rozprávkové knižky, omaľovánka, pexeso a  vrecúško Babky Kláry), ktorá učí najmenších zásadam zerowastingu cez pútavé rozprávkové príbehy.

 

 

Ale hlavne, pamätajte, že menej je viac.  Aj pri varení, pečení či nakupovaní darčekov. Myslím si, že sme to vždy preháňali, naháňali sa a stresovali. Odkedy som zerowasterka, Vianoce sa pre mňa stali oveľa jednoduchšími. Menej a jednoduchšie. Krásne predvianočné chvíle prajem zo srdca všetkým. Nech sa aj planéta Zem usmieva spolu s nami.

Zdieľajte tento článok