Ako baliť darčeky bez baliaceho papiera a lepiacej pásky

Balenie darčekov bola a stále je z Vianoc moja najobľúbenejšia činnosť. Odkedy som zero-waste, baví ma to ešte viac. Vymyslieť a zabaliť darček tak, aby to bolo aj prekvapenie a aj bez zbytočného odpadu je vždy pre mňa krásna výzva. Lebo ruku na srdce, to balenie vydrží tak 20 sekúnd a už sa nám plnia smetné koše jednorazovými papierovými smeťami. Výroba takého papiera a následne jeho likvidácia je nesmierne zaťažujúca pre životné prostredie. Preto či už na narodeniny alebo Vianoce, vymýšľam a sledujem spôsoby, ako na to bez odpadu.

Za tie roky som už čo to poskúšala a tuto sú moje topky, ktoré naozaj fungujú a šetria našu planétu:

 

1. Furoshiki metóda

 

Alebo staré známe balenie do šatky. Toto som nevymyslela ja, ale naše prastaré mamy a v Japonsku to má dokonca svoj vlastný názov FUROSHIKI. Balenie darčekov do “plátienka” alebo v Japonsku do krásneho kusu látky je niečo, čo sa dá robiť aj v dnešných časoch. Miesto plátienka používam hociaký kus látky, ktorý nájdem doma. Ak niečo také nemáte, možno stará obliečka alebo plachta, ktorá už doslúžila, spraví tú prácu. Štvorcový formát je najideálnejší. Postup (pozri fotky) je jednoduchý. 

 

         

 

2. Postačí aj obyčajný ľahký šál

 

Keď doma nemáte ani látku, ani nič podobné, postačí aj obyčajný ľahký šál. Darčeky zabalené v šáloch si daruvávame v rodine. Tak sme si istí, že po “vybalení darčeka” sa nám šále a šatky vrátia späť. Takto zabalené prekvapenie stačí len pekne dozdobiť vetvičkou alebo niečím vianočným, čo doma nájdete. Balenie do šálu je super praktické, lebo nemusíte dlho hľadať a ani nič vyrábať. Jedine si treba zo šálu vyrobiť štvorec, aby viazanie dobre vyzeralo.

 

      

 

3. Maxi darček? Nie je problém!

 

Ja osobne na to používam tenkú deku z IKEI alebo obrus. Metóda viazania je taká istá ako pri prvých dvoch bodoch, len budete potrebovať viac priestoru. Dozdobiť “deku” je už na fantázii každého. Kľudne dozdobujem aj koláčikmi, nech si dotyčný pri stromčeku pochutí po tom super prekvapku.

 

      

 

 

 

4. Mini darček

 

Na balenie mini darčekov som zasa objavila veľmi jednoduchú vec. Obyčajnú toaletnú rolku. Keď zatlačíte okraje rolky na oboch koncoch dovnútra, malá a šikovná krabička napríklad na náramok alebo náušničky je hotová. Svoj šmrnc dostane, keď ju obviažete stužkou alebo špagátikom a dozdobíte niečím vianočným. 

 

 

 

5. Skús to aj bez “papierových” darčekových tašiek

 

“Papierové” darčekové tašky, ktoré sú teraz veľmi zaužívané nepoužívam vôbec. Také taštičky nie sú väčšinou recyklovateľné, lebo sú z papiera potiahnutého fóliou. Veľa ľudí ich používa viac krát, čo je fajn, ale po čase sa aj tak pokrčia alebo zničia a treba ich vyhodiť. Preto keď aj mne niekto niečo podaruje v “taštičke”, s poďakovaním ju vrátim (ale darček si nechám:).

 

 

 

6. Papierová taška z nákupu

 

Keď už hovoríme o taškách, mám jeden obľúbený tip. Niekedy je proste potrebné darček zabaliť do papiera. Na to používam obyčajnú papierovú tašku z obchodu. Doma ich určite zopár máte, tak tu je ich využitie. Kľudne zoberte aj pokrčenú, tá je dokonca ešte lepšia. Zlepené zalomenia tašky opatrne otvorím a prestrihnem tak, aby mi vznikol jeden kus veľkého papiera. Ušká tašky tiež dám preč, ale odložím, lebo ich ešte využijem. Papier otočím tak, aby potlač bola zvnútra balenia. Darček zabalím a obviažem motúzom alebo stužkou. Vtedy nie je potrebná lepiaca páska. S ušiek tašky vyrobím venček a dozdobím. Hotovo.

 

 

  

 

 

7. Papier z kytice

 

Je ešte jeden typ papiera, ktorý používam na balenie. Sem tam dostanem kvety, ktoré sú balené v jemnom farebnom papieri. Ten si pekne vysuším, povystieram, odložím a využijem, keď treba. Celkom by sa oplatilo ísť niekomu na svadbu a po obrade vyzbierať papiere z kvetov a bolo by na rok vystarané. Toľko k znovuvyužitiu ináč zbytočne vyhodeného okrasného papiera. Zabalenie ide aj bez lepiacej pásky, ak použijete motúzik alebo stužku. Oboje sa dá využívať donekonečna.

 

 

 

8. Stužky

 

Stužky si odkladám z darčekov, čo dostaneme v rodine, alebo z niečoho stužkou baleného. Napríklad aj zo spomínaných kytíc. Motúz používam väčšinou jutový, ten aj dobre drží, aj je dobre kompstovateľný. Ešte spred zero-waste čias mi zostalo zopár motúzov z IKEI, takže využívam všetko, čo mám doma. Alebo čo sa ku nám domov dostane. Niekedy si pomôžem gumičkami. 


 

 

9. Krabičky

 

Taktiež sa dajú využiť pekné krabičky alebo aj škaredé krabičky, ktoré len obalím papierom, čo nájdem doma. Napríklad už spomínaná taška z nákupu alebo papier z kvetov, papierové výstuže od topánok alebo balíkov, staré časopisy, noviny alebo aj šmírak. Keď si dá človek záležať, vie to veľmi pekne vyzerať.

 

 

 

10. Menovky

 

Menovky a venovania vyrábam z pekných papierových krabičiek, hlavne od kozmetiky. Tie si nastrihám, urobím do nich dierku, prevlečiem motúzik, alebo len priložím a je vystarané. Darček si nájde svojho majiteľa. 

 

 

 

11. Žiadne balenie

 

Najviac zero-waste balenie je žiadne balenie. Ale predsa len, aspoň trochu prizdobenia je fajn. “Nebaliť” sa dajú najlepšie knižky alebo fľaše vína. Stačí ich previazať stužkou alebo názov knihy prekryť len malým kúskom papiera a je to. Tašky na víno sú úplne zbytočné. Najjednoduchšie je urobiť mašličku, prizdobiť vianočnou maličkosťou a môžme ísť oslavovať.

 

  

 

 

12. Vrecúško

 

No a nakoniec jedným z mojich najobľúbenejších balení. Je ním látkové vrecúško. Vrecúško spĺňa totiž dve funkcie. Po prvé slúži ako balenie prekvapenia. No a po druhé je viacúčelne využiteľné napríklad na zero-waste nákupy pečiva, ovocia alebo zeleniny, alebo ako desiatové vrecko, na prenos vecí miesto igelitky, na skladovanie byliniek, deťom na lego, puzzle alebo aj na prezúvky. Darujem tak dve veci, nielen jednu.

 

 

Na balenie darčekov máte už všetko potrebné doma, nikam nemusíte chodiť. Využime čo sa dá z hlbín našich šuflíkov a skíň, nech našu krásnu planétu zbytočne nezaťažujeme a nech sa má prečo usmievať. Verím, že tieto tipy poslúžil na malú inšpiráciu. Ďalšie eko inšpirácie pre deti a spoločne strávené chvíle nájdete v knižke Planéta Zem sa usmieva. Všetky tri diely knihy si teraz môžete zakúpiť v špeciálnom vianočnom balíčku v akciovej cene a s doručením zdarmaVianočný balíček s 3 knižkami, pexesom, omaľovánkou, osobným venovaním a malým prekvapením nájdete TU. Akcia platí len do 20. 12.

7 tipov na zero-waste vianočné darčeky

 

vianočný balíček

Zdieľajte tento článok