Ako byť krásna, čistá, voňavá a pri tom zero waste?

Minulé leto som čítala knihu o svetoznámej modelke, ktorá sa po 20 rokoch vrátila do svojej rodnej nomádskej osady v Afrike. Priniesla príbuzným malé darčeky ako napríklad zubné kefky a zubné pasty, rôzne krémy na pleť a iné kozmetické výdobytky modernej doby. Jej rodina ju vysmiala. Nič z toho nepotrebovali. Načo krém na pleť, keď sa nedá použiť na varenie a smaženie. Načo zubná pasta, keď ju človek vypľuje a nezasýti ho? Načo zubná kefka, keď im stačí konárik z kríka? Modelka za 20 rokov “moderného” života zabudla, že jej kmeň je kozmeticky sebestačný a bezodpadový. 

Samozrejme, my nie sme púštni Nomádi. Chodíme do práce, do školy, na mítíngy a potrebujeme byť reprezentatívni v tom našom modernom ponímaní. Krása a čistota sú vysoko na rebríčku hodnôt. Čo je podľa mňa ok, ale naša planéta, naše okolie, rieky, moria, lesy, pôda, vzduch za to platia obrovskú daň. Ako to robili naši predkovia? Bez šampónov a kondicionérov. Bez lakov na nechty a balzamov na pery. Bez make-upu a laku na vlasy. Vlastne takmer bez všetkého, čo používame dnes my. 

Určite mali svoje triky a svoje “prípravky”, len tie zostali zabudnuté. S návratom k udržateľnému životu, s ohľadom na prírodu, ale aj naše zdravie ich pomaly oprašujeme. Myslím, že sa ani nechceme úplne vrátiť k spôsobom hygieny našich praprarodičov. No niečo z toho si požičať môžeme, či?

Ja skúšam zero waste a udržateľné spôsoby vo všetkých smeroch už presne tri roky. Zistila som, že kozmetika a osobná hygiena je, čo sa týka zero-waste, ešte na začiatku, ale už sa to rozbieha. 

Je to veľmi plná téma s veľa oblasťami, tak načrtnem len tie top, ktoré som zmenila alebo s ktorými sa najčastejšie stretávam aj na mojich prednáškach. Tak poďme na to!

V prvom rade som zistila, že veľa z toho, čo som používala vlastne NEPOTREBUJEM. 

Mojou hlavnou zásadou v hygiene a kozmetike sa u mňa stal ani nie tak zero-waste, ale MINIMALIZMUS.

Lebo na trhu sa objavilo veľa eko náhrad za to, čo bolo plastové a chemické. Lenže aj to treba vyrobiť a míňajú sa na to (niekedy úplne zbytočne) prírodné zdroje. A taktiež ide často aj o green wash. Preto je moja otázka v tomto celom takáto:

“Čo je to minimum, čo potrebujem, aby som sa cítila čistá, pekná a upravená?”

Zero-waste a udržateľnosť nám ponúka  nasledovné:

 • čapované produkty (šampón, mydlo, kondicionér, zubná pasta,krémy, telové mlieka, oleje atď), kde sa aspoň obaly znovapoužívajú, čo je super pre našu planétu!
 • Eko produkty (vložky, tampóny, ušné tyčinky, make-up, odlíčovacie tampóny atď), ktoré sú dobré pre nás, ale výroba čosi prírodu stojí a nie vždy je to také „zelené“, ako sa to tvári.
 • tuhé/suché produkty (šampón, mydlo, kondicionér, zubné tablety, deodoranty, kalíšok), ktoré sú buď v žiadnych alebo kompostovateľných obaloch, čiže návrat k starým časom.
 • Nepoužívať nič z toho (bezšampónová, bezvložková , bezkrémová, bezmake-upová, bezpastová metóda)

Poďme po poriadku, od hlavy až po päty:

 • V prvom rade som začala používať tuhý šampón. Výborná skúsenosť, je ich veľa na trhu,treba len vyskúšať, ktorý nám sedí. Skladný a vhodný aj ako darček, bez kvackania.
 • Kondicionér som vyradila, vlasy si po 3 týždňoch zvykli. 
 • No poo/bezšampónová metóda je pre drsňákov. Skúsila som, 2 x sa nezadarilo. ALE POZOR!!! Teraz v čase korony (čiže čučania doma) sa mi to podarilo a som veľmi spokojná a šťastná. Nepotrebujem ani kondicionér, ani tuhý šampón. Juchúúú! (Ako na tom v inom mini-blogu o týždeň.)
 • Uši si čistím hlavne vodou a uterákom. Raz za čas sponkou, na ktorú namotám kúsok bio-vaty. Nekupujem tyčinkové náhrady, zbytočný odpad, výroba obalov a tyčiniek samotných.
 • Zubná hygiena je komplikovaná. Zubné kefky sú buď plastové alebo bambusové/drevené. Plastové značky CURAPROX sa dajú recyklovať. Ale stále je to plast, ktorý sa vyrába z ropy a dá sa znovapoužiť len raz. Bambusové kefky majú zase obrovskú uhlíkovú stopu. Štetiny z kefiek sú nepkompostovateľné. Takže čo robiť? Nemám odpoveď. Najradšej by som pestovala tie nomádske kríky a čistila si nimi zuby. Tak kefky striedam, raz Curaproxku, raz bambus, kým sa nevynájde niečo naozaj udržateľné. Ešte používam zubnú niť v sklenej tube, ktorej vlákno sa dá dokúpiť a kompostovať (to teraz skúšam, či to je naozaj pravda).
 • Zubná pasta je tiež malé peklo. Najprv som si ju skúšala vyrobiť doma, ale bolo to fakt odporné. Existujú zubné tablety, prášky, čapované pasty, ale naozaj nič z toho mi nesadlo. Pýtala som sa môjho zubára. Zubné pasty vraj vôbec nepotrebujeme. Je to len pre pocit a dobrú chuť. Takže tak ako existuje bezšampónová metóda, existuje aj bezpastová. Skúšam ju na sebe, ale mám absťáky. Uvidím, poreferujem.
 • Nos si fúkam už výhradne len do látkových vreckoviek, ktoré mám po starých rodičoch. Takže už tretiu generáciu držia a sme tak bez odpadu aj počas chrípky. Sem tam v čase, keď sú všetky v praní, siahnem po toaleťáku (z recyklovaného papiera).
 • Odlíčovacie emulzie som doteraz nenašla bezobalové/bezplastové a ani nemám žiadny DIY recept. Tu nás ešte čaká cesta. Ja sa maľujem málo, takže mi stačí mydlo, voda a trocha hociakého oleja, čo je naporúdzi, najmä kokosový si dávam, odlíčim.
 • Eko odlíčovacie tampóny sú už všade naokolo. Vyrába ich snáď milión žienok, či šité alebo hačkované, z bio bavlny alebo inej jemnej látky. Vyperú sa a je to. Ja osobne som zistila, že mi vyhovujú malé uteráčiky z Ikei, ktoré striedam a periem. Všetko na jeden šup odlíčim.
 • Krémy sú háklivá téma. Dlho predlho som hľadala. Skúšala som aj bezkrémovú metódu, ale bola to hrôza. Len obyč kokosový či iný olej mi tiež nevyhovoval. Skončila som pri jednej slovenskej značke olejčekov, ktorých obaly sa dajú vrátiť. Tu treba hľadať a skúšať, kam vás to zavedie. Zero-waste to nie je. Možno low-waste.
 • Masky, pilingy a podobné srandičky sú u mňa domácky vyrobené, tu niet o čom. Receptov je na nete trilión. Zero-waste a zero-cost pure.
 • Make-up je zložitejšia téma. Už vykukujú rôzne značky, ktoré sa snažia o kvalitné, takmer bezobalové a hlavne bezchemické formy, ale je toho fakt málo. Tu som napokon zvolila cestu absolútneho minimalizmu. Tiene som prestala používať úplne (ale existuje zopár slovenských značiek, čo ich vyrábajú v bio a zero-waste kvalite). Skúšala som zero-waste riasenku, ale nesadlo mi to, čo ma mrzí. Vrátila som sa teda k svojej, klasickej komerčnej, ktorú používam už asi 20 rokov.To je môj top prehrešok. Rúž mám jeden a používam ho aj ako lícenku. Vše sa dá kúpiť aj v kompostovateľnom obale sk značky (na ten si brúsim zuby, len čo domíňam ten, čo mám teraz). Ceruzky na obočie a oči mám ešte z oných čias, takže budem s nimi až kým sa úplne neminú a potom investujem do slovenskej výroby. Foundation používam zriedkakedy. Mám jeden výrobok v recyklovateľnom obale. Concealer na kruhy pod očami som našla low waste, slovenský, stačí si dokupovať už len náplň v malej plastovej tube. Štetček a obal mi zostáva, takže sa zbytočne nevyhadzuje. Som spokojná.
 • Sprchové gély som už dávno vypustila. Používame celá rodina tuhé mydlo.
 • Telové krémy a mlieka sme vymenili za normálny extra panensky olivový olej. Zabehnem do kuchyne a je to. V tom sme sa priblížili k tým nomádom. Však aj naše babky sa vraj bravčovou masťou natierali.
 • Deodorant používam tuhý, v kompostovateľnom obale. Je ich na trhu veľa. Môjmu mužovi nesadol, vrátil sa k tomu svojmu. Ja som zatiaľ už tri roky veľmi spokojná.

 

 • Laky na nechty, tak tie zero waste proste nie sú. Takže ich ani nemám. Ale mám super susedu, čo laky miluje a tak keď sa chcem vyfintiť, požičiam si od nej. Určitý čas sme si s kamoškami laky SWAPovali. Aj to odporúčam.
 • Parfémy sú už aj vo forme balzamu, ktorý sa nanáša ako krém, v udržateľných krabičkách. Ale nevoňali mi. Mám teda jeden parfém, ten môj a to je všetko. 
 • Topka v mojom zero-waste živote bol menštruačný kalíšok. Prvé tri cykly to bolo peklo, aj som to chcela vzdať, ale vydržala som a som nadmieru spokojná. Prosím, vyskúšajte, lebo s vložkami a tampónmi sa tvorí nesmierne veľa odpadu a nehorázne vela chémie sa používa.

Čiže asi toľko. Produktov je milión, asi by ani nemalo zmysel všetky menovať. Hlavná myšlienka je MINIMALIZMUS. Podpora dobrej a zdravej kozmetiky. Podpora našich produktov, ktoré sú robené s láskou a šetrnosťou k prírode.

Je jasné a uvedomujem si, že to čo je bio alebo bez chémie či bez obalu, je vždy drahšie. Ide o to, čo si chceme na seba dávať a čo chceme svojou kúpou podporovať. Tým, že som kozmetiku úplne zminimalizovala a veľa produktov úplne prestala používať, s láskou investujem do domácej značky z komponentov šetrných ku mne aj prostrediu. Cenovo mi to potom vychádza narovnako, dokonca ušetrím.

Takže sa nebojte skúšať a posúvať hranice. Odľahčí sa aj vám a aj prírode. A niekedy aj peňaženke. 

Okrem zero waste a low waste prístupu ku kozmetike je toho ešte mnoho, čo pre našu planétu dokážeme urobiť. Ja napríklad verím, základom je sústrediť sa aj na naše deti a už od útleho veku ich priúčať k udržateľnému spôsobu života, ktorý chráni našu planétu pred zbytočným odpadom. Preto som si splnila som svoj sen a napísala som zero waste knižku pre najmenších. Tá je plná krásnych, ale zároveň poučných príbehov, ktoré detičkám nenásilnou a hravou formou ukazujú, čo môžu robiť, aby sa planéta Zem usmievala. Knihy Planéta Zem sa usmieva 1 a 2 nájdete v mojom e-shope

Tento článok nie je sponzorovaný a nechcem ani žiadnu značku uprednostniť. Pre informáciu tu ale ponúkam zoznam tých slovenských, ktoré som vyskúšala a s ktorými som sa stretla: zao, pjur,hiling zdravá krása, musk, ponio, modrá púpava, ťuli-ťuli, two cosmetics, yemna, noili). Na trhu je ich ešte viac, treba si násjť to svoje.

Zdieľajte tento článok