O mne

zerowasterka

Prednášam, píšem knižky, bloggujem, workshopujem, webinárujem. O čom?

 

O zero-waste. O tom, ako sa dá žiť krajšie a jednoduchšie. S rešpektom voči sebe a svojmu okoliu. Bez zbytočného odpadu. Bez zbytočnej záťaže.

 

Všetko sa to u mňa začalo v máji 2017 na pláži v Thajsku. Niekedy asi človek musí odísť na opačný koniec sveta, aby pochopil. Videla som tam kopy plastového odpadu, ktoré boli naplavované morom každý deň. Vtedy som si uvedomila, že som, ale nechcem už byť súčasťou odpadovej katastrofy.

Cesta života bez odpadu je jedno krásne a uvoľnujúce dobrodružstvo. Je to tak trochu návrat k životu našich prastarých mám, len v modernejšom šate. Je to ale hlavne cesta ohľaduplnosti. Ohľaduplnosť k našej planétek veciam okolo nás, ktoré vytvárame, používame, konzumujeme. Ale aj k sebe!

Vďaka zero-wastu som si začala všetko oveľa viac vážiť. Zistila som, že si vystačíme s málom, že sa mi život zjednodušil a začal ma viac baviť. A to tom prednášam a píšem. Ako sa dá aj na Slovensku žiť bez zbytočného odpadu.

 

Prednášať som začala ešte počas materskej. A zistila som, že ako mame sa mi ťažko môjmu vlastnému synčekovi vysvetľovalo, že prečo zbierame odpadky v okolí. Alebo prečo ich dávame do rôznych nádob. Taktiež prečo nakupujeme potraviny do látkových vrecúšok a prečo sú tie mikroténové škodlivé.

Deti to lepšie vnímajú a pochopia cez príbehy. Tak som si vymyslela príbeh o rodinke, ktorá sa trochu podobala na tú našu a pomocou nej a planétky Zem sa mi darilo synčekovi vysvetliť, že čo našemu životnému prostrediu škodí a ako môžeme robiť veci lepšie.

A tak vznikla zero-waste knižka pre deti. Vďaka nej sa mi otvorili nové cesty a nové dobrodužstvá. Lebo decká sú užasné. Neváhajú, chcú chrániť našu planétu a chcú sa učiť, ako. V škôlkach a školách, kam chodím robiť s nimi čítania a eko-dielničky, sa deti predbiehajú v tom, ako pomáhajú a ako ich odpadky hnevajú.

Ďakujem životu za moju krásnu prácu, ktorú robím s láskou. Verím, že spoločne našu planétu ochránime a zachováme ju pre ďalšie generácie. A naučíme ich veci robiť ohľaduplnejším spôsobom, ako sme ich doteraz robili my.

Chcete vedieť viac o živote bez odpadu? Som tu pre vás. 🙂