Vznik knižky

Prečo a ako vznikla knižka Planéta Zem sa usmieva?

Nápad priniesol život sám. 

Som mama takmer 4-ročného Filipka a keď sme raz tak spolu zbierali odpadky v okolí našej bytovky a potom ich triedili do štyroch rôznych nádob, rozmýšlala som. 

Ako mu to, čo robíme vysvetliť. Lebo sa samozrejme pýtal.

“Prečo zbierame smeti?” 

“Kto ich robí?”

“Kde máme smeti my?” 

“Prečo máme doma dážďovky?

“Čo je papier? A prečo?”

“Čo je plast? A prečo?”

“Mama, a čo to chodíš učiť? A prečo?”

Ako koncept zero wastu priblížiť deťom? Načo to celé je?

Prednášať pre dospelých a objasňovať im zero waste je vcelku jednoduché. Ale deti ako publikum, to je iná káva. 

Jedného dňa, ani si nepamätám ako, mi to prišlo. Jednoducho a jasne. Však podľa konceptu Bei Johnson Domácnosť bez odpadu. Refuse, reduce, reuse, recycle a rot. Len to dať do príbehu. A zrazu niekde “zhora” prišiel aj celý obsah, hlavní hrdinovia a rozprávač samotná planéta Zem.

Snažíme sa žiť podľa zero waste konceptu a deti sú toho súčasťou. Kopírujú, čo robíme. Vnímajú to do najmenších detailov. Takže keď si napríklad zabudneme tašku na nákup, vedia nás na to upozorniť, že robíme niečo inak, ako sú zvyknuté.

Príbehy sa písali samé, lebo ich žijeme. Dejú sa mne, mojim susedom a našim priateľom. Hrdinovia z knižky sú ozajstní. Máme síce len Filipka, ale ten má dve kamarátky Olíviu a Emu, ktoré berie ako sestry a tak sa z nich v knižke stali súrodenci.

Aj meno Zelenkovci je skutočné. Nie naše, ale požičali mi ho do knižky kamaráti, ktorí majú tiež malé deti a planéta im nie je ukradnutá. 

Babka Klára je taktiež ozajstná. Je to moja mama, má dom na dedine a krásnu záhradu s kompostom, o ktorom ani nevedela, že je kompost, len tam vždy vyhadzovala zvyšky zo zeleniny, lístie a malé konáriky. 

Príbehy sú krátke a jednoduché. Nechcela som deti zahltiť a skomplikovať im ich vnímanie. Verím, že esenciu príjmu a pochopia. To je hlavné a o to mi aj ide. Sprostredkovať a nezaťažiť. Nevytvárať im zbytočný odpad v hlavičkách. Hlavne nech príjmu hlavnú myšlienku cez srdce a to im samé ukáže tú cestu.

Prajem krásne a veselé čítanie spolu s Vašimi ratolesťami.

Hovorí sa, že to, čo je vo vnútri je dôležité a nie to, ako to vyzerá navonok. 

Nuž, nie je to úplne pravda. 

V prípade našej knižky Planéta Zem sa usmieva to neplatí vôbec. Knižka je skromná, tenká a jemná, ale podľa mňa krásna, živá a zmysluplná. Krásna nie len kvôli obsahu, ale aj kvôli nádherným ilustráciám. 

Zdieľajte tento článok