Ach leto!!! Pre väčšinu z nás to tento rok bude kúpanie sa v jazere, opaľovanie na terase chalupy, zmrzka na námestí, kofola po bicyklovačke, langoše v stánku, stanovačka pri jazere, opekačka na splave, otlaky po túre, chatovice s priateľmi, obedy na salaši alebo tatranské štíty navôkol. Pre iných možno aj to azúrové more, exotické kokteily, prechádzky po pláži, morské príšerky v šaláte, vôňa opaľovacieho krému a čerstvé figy na raňajky.
Jedno, či druhé, je to tu. Leto a s ním dovolenky a bytie mimo rutiny. Zážitky. Uvoľnenie. Hlavne oddych.

Ako ho stráviť udržateľne? Ako prežiť krásne leto bez odpadu? Dá sa to vôbec? Nemôžeme si urobiť krátku pauzičku od tej zero waste námahy?
Leto je zaťažkávajúca skúška na netvorenie odpadu. Lebo nie sme doma, sme mimo našich triediacich nádob, kompostov, vermikompostérov a celkovej už zabehanej bezodpadovej rutinky.
A prekážok je toľko. Bufety na kúpaliskách ponúkajú väčšinou len plastové riady. Opekačka s priateľmi znamená dve vrecia odpadu len tak šupne. Triedenie odpadu tam, kde nie sú koše, je nemožné. Na cesty si sa síce balíme, ale polku potrebných vecí zabudneme. Nakupovanie potravín bez obalov je fuška, keď sme niekde úplne mimo. Hygiena s deťmi na cestách je už aj tak sama o sebe logistická makačka, tak hlavne nech máme pohodlie. A tak ďalej. Je to proste namáhavejšie a nevieme predvídať všetko. Ťažko je sa nachystať na všetky situácie a brať do úvahy aj ľudí s ktorými cestujeme a keď tí, povedzme, nie sú naj-eko.
Po mojej trojročnej dovolenkovej zero-waste skúsenosti som si urobila malý zoznam, ktorý mi pomáha udržať udržateľnosť v čo najviac udržateľnej forme. Rada sa oň podelím. Možno si nájdete aspoň jeden bod, ktorý viete uplatniť. Aj jeden bod sa ráta, aj jeden malý krok je pre našu planétu veľký.
Tu je môj dovolenkový zoznam:
Vlastné nákupné tašky a látkové vrecúška berieme so sebou, či ideme k moru alebo do Tatier. Sú ľahké a nezaberajú veľa miesta. Tašky beriem tri a látkových vrecúšok sedem. Osvedčili sa mi v Taliansku pri mori, ale hlavne na chatoviciach s priateľmi, kde sa nakupuje veľa potraviny. Aj na nákupy topánok ich beriem.

Fľašu na vodu a nádoby na jedlo berieme tiež všade. Fľaša je už štandard, to, myslím, robí väčšina z nás. Nádoby na jedlo sa však stále nejak „nenosia“ a pri tom je to to isté ako s fľašou. V bufetoch slušne poprosím, nech mi dajú hranolky s kečupom alebo párky do vlastnej nádoby. Kvôli korone s tým bol chvíľu problém, ale teraz mi väčšinou stánkari vyhovejú. Nádobky sú dobré, aj keď nám zvýšia šúľance s makom po obede v kolibe. Naučili sme tak aj kamošov, s ktorými chodíme na chaty. Z reštík chodíme všetci pekne s vlastnými “obedármi”. Ušetríme zbytočný odpad prírode a nám niekoľko desiatok centov.

Do našeho zero waste balíčka taktiež patrí vlastná šálka na kávu, čaj alebo hocičo tekuté. Mávame jednu v aute po celý rok. Tak isto ako nádobku na jedlo. Na festivaly, diskotéky, kiná pod holým nebom a podobné podujatia si dokonca nosíme vlastné poháre na kofolu a pivko. V batožine nezaberú miesto, lebo ich vypchávam ponožkami a spodným prádlom. Nikdy sme nemali problém, že by nám do nich nenaliali.
Povedz nie slamke! V letnom drinčíku či osviežujúcej limonáde. Povedz nie umelému kelímku na zmrzlinu! Povedz nie plastovej lyžičke ku zmrzline! To učím už môjho malého syna. Toho, samozrejme, pomocou príbehov o planéte Zem, ktorá sa usmieva. Nás dospelých, verím, že nemusím presviedčať. Tiež je dobré uprednostniť zmrzku v kornútku pred nanukom baleným v nerecykloveteľnom plaste. Keď je to pravdaže možné. Fajnové sú domáce nanuky, vyrobené z rôzneho ovocia či ovocných štiav. Sú zdravšie a úplne bezdopadové, ale strašne kyckajú. Takže na to pozor. Vačšinou ich ponúkam deckám, keď sú na záhrade v plavkách a môžem ich po dojedení „ošpricovať“ hadicou.
Do našej batožiny určite patria látkové vreckovky. Nahradia mi kopec vlhčených utierok (ktoré už aj tak nepoužívam), jednorazových papierových vreckoviek balených v plastových obaloch (ktoré už tiež nepoužívame). Balím ich sedem kusov. Zaberú minimum priestoru (oproti vyššie spomenutým) a proste ich preperiem mydlom, keď treba. V lete uschnú za pol hoďku na slniečku, ktoré ich ešte k tomu aj prirodzene vydezinfikuje. Miesto vlhčenej vreckovky navlhčím toaleťák vodou z mojej fľaše. A je to.

A propos toaleťák. Na túry si nosíme náš toaleťák z recyklovaného papiera. Prosím, skúste to aj vy. Nedávno sme šli zo Štrbského na Popradské pleso. Milá, nenáročná a krásna túra pre rodiny. Avšak na každých 10 metroch na nás vykúkali biele papierové vreckovy učupené v tráve. Boli úplne všade. Pre informáciu: biele papierové vreckovky často obsahujú mikroplasty, aby sa tak netrhali. Okrem toho sú bielené. Keď toto zanecháme po sebe v kríčku, rozkladá sa to tak dlho, že ešte aj budúci rok na vás môže vaša vlastná vreckovka žmurkať. Akože naj zero-waste sú lopúchy, ktoré sme veselo používali na turistickom krúžku v mojej mladosti a rada ich využívam aj teraz, keď sú. V kosodrevine ich však nenájdeme, preto používame recyklovaný toaleťák. To je to najmenej, čo môžete pre naše hory urobiť.

Tuhý šampón je náš hygienický základ. Nevyteká do kufra, je super skladný a je to tri v jednom. Šampón, mydlo a prací prášok dokopy. Pre našu rodinu nám stačí jeden. Veľká pohoda s ním. Aj naši rakúski kamoši naň presedlali, odkedy sme boli spolu na dovolenke.
Čo sa týka inej hygieny a kozmetiky, tam idem cestou absolútneho minimalizmu. O tom som písala už jeden blog, ktorý si možete prečítať na inšpiráciu. Vyzdvihla by som len dámsku hygienu, pretože tá je na dovolenkách zaťažkávajúca skúška sama o sebe. Ak sa vám dá, odporúčam vyskúšať diva cup (menštruačný kalíšok). Funguje takmer ako tampón, tj môžete s ním ísť aj do vody. Pre mňa nastala cestovateľská úľava, keď som ho začala používať a ako všetky zero-waste veci, zaberie minimum miesta a je to môj už udržateľný, ale neodlučiteľný pomocník.
Proti komárom si vyrábame vlastný repelent. Je účinný tak isto ako iné repelenty, len je voňavejší a nechemický. Samozrejme, roje komárov nezastaví, ale zo skúsenosti viem, že mi ho kamoši míňajú viac ako tie svoje, lebo je príjemnejší. Treba ho striekať častejšie, to však nepovažujem za problém. Keďže vonia ako alpové Vianoce. Recept v príspevku na FB a Instagrame.

Tak isto som presedlala na prírodný opaľovací olej slovenskej výroby. Mne osobne najviac vyhovuje Letný deň od Modrej púpavy. Na trhu je ich už dosť, ten svoj si určite nájdete. Samozrejme, treba si uvedomiť, že nebude fungovať, keď sa vycapíme o jednej na obed na tri hoďky a budeme sa škvariť. Nanášam ho častejšie a slním sa v rozumných hodinách a v rozumných intervaloch.

Separovanie odpadu je zaujímavá téma. Minulý rok v severnom Taliansku som mala z toho úplný mišung. Oni tam totiž separujú suchý a mokrý odpad. No, pár dní mi trvalo, kým som zistila, že čo a ako. Potom to už šlo. Na veľa chatoviciach zase chýbajú koše na separovaný odpad. Ale to sa dá ľahko napraviť. Vytvárame si ich samy z tašiek, čo máme. A potom každá rodina zoberie jeden či dva druhy odpadu a vyhodí to doma do patričného kontajneru. Okrem zmesového, samozrejme.

Keď už hovoríme o chatoviciach alebo celkovo cestovaní s priateľmi či širšou rodinou, nastáva stret rôznych kultúr. Vyslovene. To ma prvé roky mojej zero-waste cesty doslova ničilo. Keď som videla, ako nakupujú, čo zbytočne vyhadzujú, že neseparujú, že im je to celé dosť jedno, lebo sú na dovolenke a chcú mať pokoj a pohodlie. A tak som použila Konmari metódu. Nie, neupratala som im šatník. Marie Kondo totiž rieši otázku, ako podnietiť tých “druhých”, aby si upratali tak, že ide príkladom. Začni u seba, ostatní sa skôr či neskôr pridajú. V našom prípade išlo o to, aby sme nešmarili “udržateľnosť” na dovolenke do koša. A tak robíme všetky už vyššie spomenuté kroky a verte či nie, Marie Kondo má pravdu. Kamoši a rodina sa postupne pridávajú. Každý rok je to lepšie a lepšie. Nie dokonalé, ale lepšie. Treba byť trpezlivý a netvoriť policajný teror. Začni od seba a pôjde to.

Je ešte veľa drobností, o ktorých by sa dalo písať. Aj uhlíkovú stopu zahrnúť. Toto je ale to hlavné, čo som chcela pozdieľať. Prípadné otázky rada zodpoviem.
Zatiaľ prajem krásne, pohodové a udržateľné leto!
Chcete k takémuto udržateľnému spôsobu života viesť aj vašich najmenších? Dá sa to a to jednoduchou a hravou formou – cez láskavé, no poučné rozprávkové príbehy. Presne také nájdete v mojej zero waste knižke Planéta Zem sa usmieva 1 a Planéta Zem sa usmieva 2.
