Zero-waste Valentín: 10 tipov na darčeky

To je už Valentína? Chytáme sa za hlavu. Čas ide rýchlejšie ako chceme. Veľa ľudí tento sviatok neznáša a veľa si ho s láskou adoptovala. Ja som jednou z nich. Oslavovať lásku by sme podľa mňa mali. Lebo povedzme si pravdu. Pri všetkých veciach, čo musíme stíhať, na romantiku a oslavu našich vzťahov si vyhradzujeme minimum. Preto sa na Valentína vždy teším. Je to deň, kedy máme na všetko ospravedlnenku a povinnosti idú bokom. Lebo je Valentína.

Avšak, jeden takýto deň a naša planéta plače pod hromadou odpadu, ktorý tento sviatok vie spôsobiť. Ako ho osláviť tak, aby sme sa z neho všetci tešili. My, planéta a tí, ktorým lásku chceme prejaviť? 

 

 

Ukážme si, ako to ide aj bez zbytočného odpadu.

Hlavné zásady: MENEJ JE VIAC a V JEDNODUCHOSTI JE KRÁSA. 

 

Poďme na valentínske tipy:

 

1. Košíčky lásky

 

Miesto bonboniéry si sladkosť vyrábam sama.Tento recept je rýchly, bez pečenia, bez pridaného cukru.  Dobre vyzerá a skvelo chutí. A hlavne je z toho menej smetia.

(RECEPT: 1 banán rozpučím vidličkou, pridám hrsť posekaných orieškov, hrsť posekaných brusníc alebo hrozienok, 2 lyžice strúhaného kokosu, 3 kávové lyžičky arašidového masla, 1 kávovú lyžičku kokosového oleja. Všetko zmiešam. Vo vodnom kúpeli roztopím 6 tabličiek čokolády a 4 lyžičky kokosového oleja. Pridám zmes, zmiešam a po lyžičkách dávam do košíčkov. Nechám stuhnúť v chladničke. Ozdobím kúskami kokosu a granátovým jablkom. Na obrázku sú v papierových košíčkoch, lebo ešte stále spotrebovávam moje staré zásoby. Potom si zadovážim tie, čo môžem využívať donekonečna.)

 

2. Uvedomelý kvet

 

Trochu uľachčiť planéte sa dá, keď požiadame o menej umelých mašlí, celofánov a kadečoho, čo sa do kytíc dáva. Jednoduché kvety zabalené v papieri sú lepšia alternatíva. A možno kvetinka v kochlíku rovnako poteší. Dlhšie vydrží, možno aj roky. Prípadne pekná kytička suchých kvetov, ktoré sú opäť v móde.

 

 

3. Srdcový pohár

 

Do pekného skleneného pohára dám drobné sladkosti, kúpené v bezobalových obchodoch (napríklad oriešky v čokoláde alebo gumené srdiečka). Na kúsky papiera napíšem láskyplné odkazy pre milovanú osobu a zamiešam ku sladkostiam. Takýto pohár sa dá darovať aj deťom. Však aj oni sú naše lásky.

 

     

 

4. Správa v krabičke

 

Zápalkovú alebo inú menšiu krabičku pekne obalím. Na vrchnú časť napíšem “Chcem ti len povedať” a do vnútra napíšem milú malú správičku. Do krabičky môžeme dať mini darček, sladkosť, malý symbolický kľúčik srdca alebo spomienkový predmet. U mňa to bude malý kamienok v tvare srdca z nášho prvého rande.

 

 

5. Kupóny z lásky

 

Na toto som použila papierovú tašku z donášky jedla a ako pečiatku zemiak. Taškový papier si nastrihám, ozdobím a napíšem na nastrihané kúsky to, čo by som pre toho druhého z lásky urobila. Tento rok sú to  tieto službičky z lásky: raňajky do postele, po večeri spracem – ty si vylož nohy a zapni si telku, masáž dvoch končatín podľa vlastného výberu, máš 2 hodiny pre seba – beriem dieťa von, škrabkanie chrbta, nachystám ti voňavý kúpeľ.

 

 

6. Večer v našom kine

 

Na túto príležitosť chystám popcorn, ktorý sa dá kúpiť aj bez obalu, samozrejme v bezobalových obchodoch. Ako občerstvenie vychladím tento raz Coronu, ako spomienku na naše leto v USA a taktiež tento “zvláštny” rok. Z papiera vyrobím menu, kde sú v ponuke tri filmy. Vyberám hlavnie tie, čo sa páčia môjmu mužovi, ale teda také, pri ktorých vydržím aj ja. Zaradené sú Hviezdne vojny, Utečenec a Jason Bourne. Pri Bondovi zaspávam, ten nebude.

 

                   

 

7. Valentínska karta

 

Niekedy sú lepšie slová napísané vlastnoručne a zo srdca. Doma určite máme papier, tak skúsme urobiť niečo vlastné. Jednoduchú inšpiráciu som našla na internete.

 

 

 

8. Zabalím darček do srdca

 

Keď už sme nejaký darček kúpili, je možné ho zabaliť aj pekne a aj ekologicky. Papier môžeme vybozkávať s našimi perami namaľovanými rúžom, alebo urobiť pečiatky zo zemiaku alebo gumy, ako sme to robievali na základke. Stačí už len červená farba a je to. Nie je treba ani lepiaca páska. Jutový špagát ju v pohode nahradí a papier sa dá použiť znova a znova. Tak isto aj špagát alebo stužka.

 

9. Lokálny, handmade alebo umelecký darček

 

Tu sú moje obľúbené stránky, kde vždy nájdem niečo pekné. S darčemi pre mužov je to ťažšie, preto robím body 1-8. Ale pre mamu alebo kamarátku rada hľadám na www.sashe.sk, kde sa dá nájsť naozaj veľa a podporiť iné šikovnice. Dizajnérske kúsky slovenských a českých umelcov perfektne pokrýva www.slavicadesign.sk na časy, keď hľadám to pravé. Priznám sa, že posledne som zamilovaná do Wish\Bone (nájdete na Instagrame), kde sú kúsky robené zo zvyškového betónu a napríklad kúskov rozbitého brzdového skla.

@wishbone.sperk , conscious jewelery
@slavica_design

10. Tipy z môjho blogu o zero-waste vianočných darčekoch

 

Sú aktuálne na každú príležitosť. Kuk pre ďalšiu inšpiráciu TU.

 

 

Ešte predtým, ako sa pustíme do príprav sviatku zamilovaných, rada by som si posvietila na tipické valentínske darčeky a ich dôvody, prečo NIE. Pozrime sa na ne podľa abecedy:

Balóny – sú jednorazová a predražená záležitosť. Po sviatku len zavadzajú a skončia na smetisku.

Bonboniéry – na to, koľko odpadu vytvoria, je tam málo sladkostí. Celofánová fólia, papierová krabica, ďalšia fólia alebo papierový predeľovač, plastová tácka, kúsky sladkosti jednotlivo balené do celofánu a prípadne ďalšej fólie. Toto všetko sa vyhadzuje hned po zjedení.

Kytice z bonbónov – staro-nová móda. Robí to ešte viac odpadu ako len čistá bonboniéra.

Kytice kvetov – toto je ťažký oriešok, lebo kvety milujem. Avšak, vo februári u nás naozaj nerastú. Dovážajú sa z obrovských diaľok. Sú balené do kade čoho. Kvety ako také sa dajú po zvädnutí kompostovať, ale všetko balenie a ich dovoz sú náročné pre životné prostredie.

Plyšáky – prosím, kto chce dostať na Valentína plyšáka, na ktorého bude sadať prach a bude doma fakt len zavadzať? Zbytočnosť, ktorej výroba stojí našu planétu veľa zdrojov.

Valentínske pohľadnice – Často majú na sebe trblietky a rôzne čačky mačky. Trblietky sú kúsky plastov a čačky-mačky sa ťažko recyklujú. Iba ojedinele nájdete niečo z recyklovaného papiera.

 

Ak by ste chceli potešiť na Valentína aj tých najmenších a aby sa aj planéta Zem usmievala, môžete im objednať knižky Planéta Zem sa usmieva alebo Omaľovánky či Pexeso. Napísané s láskou a vytlačené na recyklovanom papieri.

Krásneho Valentína všetkým

 

Zdieľajte tento článok