Zero-waste Veľká Noc

Veľká Noc za dverami a nás čaká nápor upratovania, varenia a pečenia. A našu planétu zase čaká väčší nápor odpadu kvôli sviatku, počas ktorého sa bude nakupovať o preteky. 

Dakedy som Veľkú Noc neznášala, asi ako veľa dievčat v našom regióne. Však sme si to odmakali a ešte sme aj dostali – korbáčom a spŕškou vody, nehovoriac o voňavkách – smrdľavkách. 🙂

Odkedy som sa dala na cestu zero-waste, pomohlo mi to prijať  svet a jeho tradície inakšie, jednoducho a symbolicky. Však sa predsa nemáme zničiť chystaním, ale osláviť príchod jari. Tu sú tipy, ako na to.

 

 

 

 

1. Polievanie a voňavka, ktorú využijem po celý rok

 

Ako prvé – trauma z detstva: smrdľavky. 🙂  Mojim chlapom preto chystám voňavky radšej ja. Do starej prázdnej fľaštičky z pleťovej vody s jemným rozprašovačom nalejem vodu a par kvapiek esenciálneho oleja, ktorého vôňa je príjemná (lemon grass alebo pomaranč). A je hotovo! Voňavku používajú ako „polievacu vodu“ a aj ako voňavku. Dva v jednom. Ich polievanie je dokonca príjemné, lebo pekne vonia a neminú sa litre vody. Nevyužitú voňavku potom použijem ako osviežovač vzduchu na WC.

 

                                     

 

2. Domáce dekorácie zo zrecyklovaného papiera

 

Starý papier viem krásne zúžitkovať pri výrobe domácich dekorácií. Použitý papier, toaletné rolky alebo poškodenú papierovú tašku potrhám na kúsky a namočím do vody na 3 a viac hodín. Ponorným mixérom rozmixujem na kašu. Z kaše vytlačím vodu a vznikne mi papierové cesto. To natlačím do vykrajovačiek v tvare vajíčka, kuriatka alebo zajačika, posypem kvetinovými semiačkami a nechám vyschnúť, až je cesto uplne tvrdé. Previažem stužkou a použijem ako dekoráciu. Po Veľkej noci  túto výzdobu zasadím a budem mať v lete kvetinovú výzdobu na balkóne. Už teraz sa teším. (Presný návod nájdete tu – bit.ly/Papierove_dekoracie)

 

            

 

 

3. Prírodne zafarbené vajíčka

 

Ako zdobím vajíčka? S deťmi je to zábava, ale aj veľa neporiadku. Samozrejme, že si zopár namaľujeme, ale ja mám rada čistejšiu a jednoduchšiu variantu. Tento rok plánujem vyskúšať prírodné farbenie vajíčok.  Stačí, ak vajíčko uvaríte spolu so zeleninou/korením, ktoré vidíte dole na obrázku. Žlté korenie na fotke je kurkuma, bežná súčasť karí, ktorú kúpite v každom obchode.

 

 

Keď sú vajíčka zafarbené, fixkou im dokreslím milé tváričky podľa inšpirácie a vlastnej nálady. 🙂

 

           

 

 

4. Škrupinkové hnojivo

 

Na Veľkú noc sa použije viacej vajíčok ako obyčajne. Škrupinky dám vyschnúť, potom ich podrvím  valčekom takmer na prášok (super terapia) a keď je hotovo, “pohnojím” nimi moje rastliny v kvetináčoch.  Sami uvidíte, ako im to prospeje. Verte mi, moja starká mala najkrajšie kvetiny široko ďaleko a takto hnojila svoje záhony po celý život.

 

              

 

 

5. Jarný veniec a kvietkové dekorácie

 

Rada robím aj jarný veniec z toho čo mám doma a čo nájdem pri prechádzkach okolí. Ako základ používam veniec z prútov, ktorý už niekoľko rokov zdobím na všetky sviatky: vianočne, veľkonočné, letné a jesenné. Základ zostáva, mením len ozdôbky. Tu som použila drevnatú výstuž z darčekových balení vína, škrupinky vajíčok a sladkosti kúpené v bezobalovom obchode. Ako lepidlo používam zmiešanú hladkú múku a vodu. Nanesiem štetcom, nechám pôsobiť a je hotovo. Rada sa inšpirujem aj na internete, tak si možno urobím vence dva.

 

               

 

Halúzky vo váze u nás musia byť. Rada ich zbieram čerstvé s kvetinkami u mojej mamy v záhrade, ale keďže sa tento rok nedá vycestovať,  použijem tie isté halúzky ako na Valentína a Vianoce.  Žijem v bytovke, nechcem ošklbať tej málo zelene, čo v meste máme, tak budem “recyklovať”. Halúzky, ktoré som našla na zemi na prechádzke ešte pred pol rokom, ozdobím tým, čo už mám doma kúpené spred zero-waste čias alebo si niečo vyrobím.

Mám taktiež rada  čerstvé kvietky v kochlíku, či už narcisy alebo hyacinty. Ich cibuľky potom znova využijem na ďalší rok.

Fľašky z marmelád a konáriky, suchá tráva a škrupinky od vajíčok budú môj tohoročný nový doplnok.

 

              

 

 

6. Korbáč

 

Doma mám dva kusy mužského pokolenia. Korbáč máme, ale učím synčeka (aj manžela), že jeho použitie je symbolické. Ten istý korbáčik používame už roky rokúce. Vždy mi je ľúto, keď sa orezáva tých zopár vŕb, čo v meste máme. Korbáč nám drží už desiaty rok, iba stužiek na nom rok čo rok pribúda. Takže tak. Korbáč je len jeden, malý, a je skôr pre okrasu ako plieskanie žien po stehnách. Naše obe babky s láskou pridajú každý rok stužtičku.

 

         

 

 

 

7. Výslužka pre šibačov

 

Nekupujem čokoládové zajace a iné kadejako balené poklady. Kupujem čokoládové vajíčka, lentilky a gumených medvedíkov v bezobalových obchodoch. Dám ich do sklenenej nádobky alebo toaletnej papierovej rolky v tvare zajačikov (keď sa mi veľmi chce niečo tvoriť). Keď nestíham nakúpiť, riešim to muffinami. Pridám mincu a výslužka je hotová.

 

                         

 

 

8. Jedlo

 

Jedlo si plánujem tak, ako na Vianoce. Vypočítam si, koľko nás bude a napíšem si čo chcem variť/piecť. Raňajky, obed, večera. A podľa toho si urobím nákupný zoznam. Týmto spôsobom minimalizujem zbytočne vyhodené potraviny. 

 

 

A keďže sa na Veľku Noc nadmieru varí, bude určite aj viac odrezkov zo zeleniny. Tie používam na zeleninový vývar, ktorým podlievam mäso a ryžu, alebo dám do polievky miesto bujónu. Zeleninu dobre umyjem, odrezky skladujem v chladničke, ale ak ich je príliš veľa, tak aj v mrazničke. (Video tu – bit.ly/Odrezky).

 

              

 

Veľkú Noc trávime rodinne a symbolicky. Navarené máme toľko, koľko sa zje, tradície sa realizujú v jemnej forme a výzdobu sa snažíme mať čo najviac prírodnú, z materiálov, ktoré sú kompostovateľné alebo recyklovateľné…až na zopár kúskov už dávno kúpenej dekorácie, ktorú používame už roky. Vlastne si tieto sviatky celkom užívam. Nepečiem 12 druhov zákuskov a nemusím sa báť spŕšky studenej vody do postele. Ozdobiť si jarne náš byt ma baví a maľovanie vajíčok s mojím synom je pre mňa celkom zábava.

Ako to máte s Veľkou Nocou vy?

 

  •              

 

Zdieľajte tento článok